Заказ води       Небезпеки гіпергідратації

Небезпеки гіпергідратації

Для нормального функціонування всіх систем організму і збереження здоров'я потрібно регулярно поновлювати необхідний обсяг рідини. Але важливо не перестаратися: не пити більше норми, інакше можлива гипергидратация - надмірне насичення водою. Через нього можуть виникнути небажані збої в роботі внутрішніх органів. Про те, як розпізнати водне отруєння і не допустити його в майбутньому, розповість ця стаття.

Чому небезпечно занадто багато пити?

Користувачам соцмереж і глядачам телебачення раз у раз надходять поради про необхідність пити більше води. Але далеко не кожен, хто дає такі рекомендації, пояснює, що потрібно знати міру і чому. Перевищення норми вживаної рідини призводить до такого явища, як надлишок води в організмі. Він стає причиною створення навантаження на весь організм, змушуючи його працювати більш інтенсивно:

 • Посилюється потовиділення.
 • Частішає серцебиття.
 • Підвищується артеріальний тиск.
 • Шлунковий сік змішується з водою, через що організм стає вразливим перед шлунково-кишковими інфекціями.
 • Виводять солі, які повинні бути в організмі. Як наслідок спостерігається порушення водно-сольового балансу.
 • Підвищується навантаження на нирки. Вважається, що вживання великої кількості води допомагає позбутися від токсинів і шлаків. Але в тому випадку, якщо людина п'є більше, ніж йому потрібно, вода теж стає свого роду токсином і може нашкодити.
 • Порушується реабсорбція - транспортування іонів, білків, амінокислот, глюкози і інших речовин з просвіту ниркових канальців в просвіт капілярів вторинної мережі. Це означає, що корисні речовини не можуть повторно поглинутися кров'ю.
 • Прискорюється розпад тканинного білка.

Нирки можуть не встигати виводити великий об'єм рідини - в цьому суть причини затримки води в організмі і саме цю проблему називають водним отруєнням. Водна інтоксикація може мати плачевні наслідки. Одне з них - гіпонатріємія - зниження обсягу натрію в крові.

Завдяки натрію підтримується нормальний кровоносне тиск, а м'язи і нерви функціонують без збоїв. Коли концентрація іонів натрію в крові стає менше, рідина перенаправляється з плазми крові в клітини. Вони збільшуються і навіть можуть лопнути. Набряк головного мозку, спровокований нестачею натрію, призводить до летального результату.

Симптоми водного отруєння

Людей, які почали пити воду більше норми, цікавить, за якими ознаками зрозуміти, що вони отруїлися водою. Симптоми гипергидратации численні і багато в чому схожі зі станом організму при отруєнні алкоголем:

 1. Слабкість в м'язах - неможливість міцно стиснути кулак і довго стояти на ногах.
 2. Постійне бажання спати.
 3. Головний біль.
 4. Нудота, що супроводжується блювотою.
 5. Помутніння свідомості і ступор.
 6. Судоми.
 7. Непритомність або кома.

Гипонатриемия, викликана надлишком рідини, лікується усуненням з організму зайвого обсягу води. Для цього пацієнтові дають сечогінні препарати, а також натрій у вигляді розчину.

Скільки потрібно пити?

Для визначення необхідного обсягу води лікарі радять відштовхуватися від ваги тіла. На кожен кілограм в день необхідно пити 30 мл води. Люди похилого віку, а також ті, у кого є порушення роботи нирок, можуть обчислити свій добовий обсяг рідини за такою формулою:

 • Перші 10 кг ваги - 100 мл води.
 • Наступні 10 кг - 50 мл води.
 • Далі - по 15 мл на кожен кілограм.

Кращий спосіб уникнути гіпергідратації - прислухатися до потреб власного організму. Природа обдарувала людину ідеальним механізмом контролю водного балансу - почуттям спраги. Вона характеризується сухістю в роті, в'язкістю слини, жаром в горлі. Жага сигналізує про необхідність заповнення відсутнього обсягу води.

Жага знайома кожному, але її природа ще не повністю вивчена. Фахівці прийшли до висновку, що жага - колективний сигнал органів і тканин про брак рідини. На її появу впливає осмотичнийтиск, функціонування нирок і об'єм крові.

Жага проходить ще до всмоктування рідини кров'ю. Відключенням цього почуття організм відповідає на достатній обсяг спожитої води. Цей механізм потрібен якраз для того, щоб людина не перевищив норму, адже це може призвести до згубних наслідків.

Щоб не відчути на собі симптоми отруєння водою, пийте воду не дуже часто, а як тільки станете відчувати спрагу. Бажано, щоб вона була чистою, а для підтримки балансу переконайтеся, що в ній міститься прийнятний обсяг солей.

Водна інтоксикація: хто в групі ризику?

Якщо здорова людина трохи перевищить випитий обсяг води, то відбудеться всього лише частими візитами до вбиральні. Ниркам під силу за годину впоратися з виведенням 800-1000 мл рідини. Надлишок води в організмі - проблема, з якою можуть зіткнутися:

 • Спортсмени. Є випадки, коли бігуни вмирали від отруєння водою, одна з них - Синтія Лусеро, учасниця Бостонського марафону, що проходив в 2002 році.
 • Люди, що сидять на дієті і приймають жиросжигающие препарати, які посилюють спрагу. Повна відсутність солі в раціоні, приглушення водою почуття голоду, спроби виведення шлаків і спалювання жирів надлишком води - все це може негативно позначитися на функціонуванні організму.
 • Завсідники різних вечірок і нічних клубів. Танці в поєднанні з вживанням алкоголю викликають посилену спрагу.
 • Наркомани і люди з алкогольною залежністю. Речовини, що викликають звикання, підсилюють спрагу.
 • Люди з порушеннями роботи нирок.
 • Люди похилого віку. Ближче до старості організм менш ефективно позбувається зайвої води, адже обсяг сечового міхура, кількість ниркових клубочків у відповідних канальцях і число потових залоз зменшується.

Варто побоюватися гипергидратации, якщо випиваєте понад 2 л води протягом години. Прислухайтеся до свого організму, при першій же можливості втамовує спрагу чистою водою - це допоможе зберегти гідробаланс.