Заказ води       Що пити в спеку: воду, соки, чай?

Що пити в спеку: воду, соки, чай?

Як відомо, людина складається з води відсотків на 60-70. Природно, що нестача рідини в організмі провокує збій у функціонуванні важливих органів. Це особливо актуально в літній період, коли стовпчик термометра прагне до верхніх позначок на своїй шкалою, а перебувати весь день в приміщенні, з контрольованим кліматом, немає ніякої можливості.

Проявами того, як спека впливає на організм, може бути втома, підвищення тиску, пасивність і неуважність, відчуття тривоги, задишка і так далі. Уже після +26, з кожним наступним градусом, на кілька відсотків знижується працездатність людини.

Але першим сигналом, що говорить про зневоднення організму, що загрожує серйозними наслідками для здоров'я, є спрага. І, в цій ситуації, здається, що досить випити склянку-другу, який не будь рідини, щоб швидко відновити водний баланс. Однак, все не так просто, як здається. Далеко не всі напої можуть піти на користь під літнім сонцем. Потрібно дуже добре подумати над тим, що краще пити в спеку, щоб втамувати спрагу і не нашкодити своєму здоров'ю.

Втамовує спрагу правильно

До напоїв, які непогано втамовують спрагу:

 • кисломолочні продукти, у вигляді кефіру, ряжанки, айрану або кислого молока;
 • відвари з ромашки, м'яти, меліси;
 • домашній квас. Тут не дарма робиться акцент на тому, що напій повинен бути саме домашнім. Квас, вироблений промисловим методом, для втамування спраги мало підходить;
 • домашній лимонад або компот, але без цукру;
 • теплий зелений або трав'яний чай без цукру, але не чорний. Дивно, але теплий, а то і гарячий чай в спеку може допомогти краще, ніж багато холодні напої. Справа в тому, що гарячий чай організм вбирає відразу, після його вживання, а на засвоєння холодного напою, піде близько 20 хвилин. Правда, при великих фізичних навантаженнях, температура рідини повинна бути кімнатної.

Однак, тамуючи спрагу чим завгодно, ми забуваємо про чисту воду, яку повноцінно не зможе замінити ні який напій. Це саме те, чим втамувати спрагу в спеку можна найкраще і найефективніше заповнити водний баланс в організмі, забезпечуючи нормальне функціонування кожної клітини.

Кращим вибором може бути природна мінерально-столова вода, яка підходить практично для всіх, а пити її можна в будь-яких кількостях. Правда, бажано, щоб вона була без газу. У випадку з лікувальними мінеральними водами, довго пити їх не варто і перед вживанням, не завадить вислухати рекомендації лікаря.

Щоб урізноманітнити споживання рідини, будь то в неї можна додати часточки лимона або шматочок огірка, а також краплю меду. Не завадить трохи підсолити воду, це дозволить дещо компенсувати втрату макро- і мікроелементів, яке супроводжувало рясне потовиділення.

Якими напоями втамовувати спрагу не варто?

Чим втамувати спрагу точно не вийде, так це:

 • алкоголем, який, навпаки, сприяє швидкому зневоднення, сильно навантажує судини і серце, що, особливо під жарким сонцем, може привести до сумних наслідків;
 • соки, солодкі газовані напої і енергетики, які не здатні заповнити втрати організмом рідини, але провокують ще більшу спрагу. У випадку з енергетиками, крім цукру і вуглекислого газу, вони ще містять і тонізуючі речовини, що розширюють судини, що під час спеки особливо небезпечно;
 • кава, що виводить рідину з організму і збільшує тиск. При високій вуличній температурі краще зупинитися на одній чашці вранці або взагалі відмовитися від нього на жаркий період.

Як затримувати воду в організмі?

Зберегти необхідну кількість рідини в організмі можна різними способами. Але, краще всього, вони працюють в комплексі.

Перш за все, необхідно дотримуватися питний режим. Тобто, напої вгамовують спрагу, протягом доби, слід вживати в раціональному порядку. Простіше кажучи, пити води слід стільки, скільки того вимагає організм. Однак, людині не варто терпіти спрагу до тих пір, коли він вже готовий відразу подужати літрову пляшку води. Це провокує значні навантаження на серце і судини. Крім того, крім сердечників і гіпертоніків, багато рідини не рекомендується вживати людям з ожирінням і хворими нирками. Краще приймати рідину маленькими порціями, роблячи маленькі глотки.

Потрібно відзначити, що питний режим прямо пов'язаний і з правильним харчуванням, оскільки вода бере участь в процесах терморегуляції, розчинення солей, транспортування поживних речовин, виведення з організму продуктів обміну.

Вживаючи правильні напої в спеку, варто подумати і про виключення з раціону жирної їжі та випічки. Жирні види риби і м'яса рекомендується замінити на пісні, а то і зовсім перейти на овочі та фрукти. Благо, що влітку їх цілком достатньо. Варто також відмовитися від випічки.

Потрібно подумати і відповідній одязі, вибираючи вироби з тканин, які добре пропускають повітря і не дають тілу перегріватися. Обов'язковою в гардеробі повинен бути головний убір.

Поради при вживанні напоїв в жарку пору

Щоб зберегти в організмі водний баланс, пити потрібно потроху, але протягом усього дня. Пляшка з Н2О повинна бути завжди поруч. При цьому, воду можна не тільки пити. Їй можна вмитися, використовувати для змочування підколінних і ліктьових згинів, що також допоможе легше переносити високу температуру на вулиці.

Однак, варто врахувати, що дуже холодна вода в спеку може більше нашкодити, ніж допомогти, оскільки:

 • температура шлунково-кишкового тракту людини, як і всього тіла, 36,6. Холодна рідина охолоджує слизову оболонку, змушуючи стискатися її судини, що призводить до загальмування процесу всмоктування рідини і надходження її в кров. Простіше кажучи, у організму не виходить «напитися»;
 • активується інтоксикація організму. Рідина, яка не потрапила в кров, через низьку температури, починає застоюватися в кишечнику, поступово нагріваючись. Попутно, вона сприяє розм'якшенню і розчинення шлаків, які всмоктуються, з уже нагрітою водою;
 • при виділенні організмом енергії, для нагріву холодної води, людині стає ще спекотніше;

Таким чином, вода, чия температура менше 20 градусів, не підходить для тамування спраги.